Co je to Kelvin? Co je 6000K nebo 4300K?

Pokud jste někdy sháněli nějaké auto žárovky, asi jste se už setkali s magickým písmenkem K. Jak je již patrno z nadpisu, jedná se o tzv. Kelvin. Kelvin je jednotkou termodynamické teploty. Že vám to nic neříká? Čtěte dál, povíme si totiž níže, co si pod tím přesně představit.

Kelvin jako jednotka barevné teploty světel

Jak jsme uvedli výše, Kelvin se používá k označení termodynamické teploty. Na poli světel bychom mohli říci, že značí barevný odstín světla. Jinými slovy to znamená, v jaké barvě budou žárovky svítit. Nejčastější barva, se kterou se můžete setkat je 6000K a 4300K. Mnohdy se však můžete setkat i s jinými barevnými variantami. A teď k tomu hlavnímu, čím více se hodnota snižuje či blíží 4300K, tak tím více bude výsledné světlo svítit nažloutlějším odstínem

bila_as

4300K jako teplá bílá

Hodnota 4300K představuje tzv. teplou bílou. Tato teplota je blíže ke žluté barvě.

4300K

 

6000K jako sněhově bílá


V případě druhé varianty (tedy 6000K) pak mluvíme o sněhově bílé. Často tyto LED žárovky teploty pak mají lehce namodralý nádech.

Která varianta je lepší?

Nabízí se zásadní otázka – která z variant je lepší? Odpověď není tak jednoduchá. Jak se dočteme na webu Powerbulbs.com, žlutý odstín měla světa aut po celá desetiletí, časem však ztratily světlomety žluté barvy svou popularitu. Proč? Žluté světlo totiž sice zlepšuje viditelnost za mokra či mlhy, ale za jasných podmínek však mají horší viditelnost. Dnes proto využívá řada vozidel žlutý odstín pouze u mlhových světel. Ačkoli mají v současnosti autožárovky ke žluté barvě poměrně daleko, faktem zůstává, že LED autožárovku o chromatičnosti 4300K bezpochyby oceníte (vzhledem k tomu, že je žluté barvě blíže) za hustého deště či právě zmíněné mlhy. Naopak nezávislé testy ukazují, že za tmy je lepší varianta 6000K, neboť dokáže udržet řidiče v bdělosti co nejdéle. 

Rád bych si nějaké LED žárovky klidně koupil, ale nevím které vzít. 

Pokud byste si rádi udělali radost koupí LED žárovek, mrkněte na náš článek, jak vybrat správné LED žárovky. V našem sortimentu naleznete veškeré LED žárovky na téměř všechna vozidla. Všechna naše světla nehlásí chybová hlášení, neblikají, či neruší rádio. Pokud si nebudete vědět rady s výběrem, klidně se na nás obraťte.

Nenašli jste zde odpověď na vaše otázky? Klidně se na nás obraťte a pomůžeme vám.

#FORM[code=contact]#

 

Naše světla

Zobrazit vše

Máš nějaký náš produkt? Označ @autavestylu na Instagramu