Jak by přesně NEMĚLY vypadat LED auto žárovky?

Jak by přesně NEMĚLY vypadat LED auto žárovky?

Pokud jste již někdy v minulosti kupovali na internetu LED auto žárovky, možná jste se setkali s tím, že vám za velmi krátkou dobu odešly či začaly blikat nebo hlásit chybové hlášení na palubním počítači. V dnešním článku si povíme, jak by přesně LED žárovky vypadat neměly a proč je důležité se jim raději vyvarovat.

sada-led-ziaroviek-led-h7-c6-cob-bridgelux-7600-lm
Mají až moc velké čipy 

Nekvalitní LED auto žárovky poznáte často tak, že mají až moc velké čipy. Tyto čipy bývají o velikosti 7x5mm. Díky tomu takové LED žárovky budou vždy oslňovat. Dražší LED žárovky mají totiž umístěné čipy ve stejném místě a o stejné velikosti, jako bývá halogenové vlákno, proto tedy u dražších LED žárovek často nedochází k oslnění. Ty mají často čipy 16x20 mm, 35x35 mm či 50x50 mm.

Prodejce uvádí astronomickou životnost

U takových LED auto žárovek se často setkáte s tím, že se prodejce nezdráhá uvádět životnost klidně až 100 000 až 120 000 hodin. Jenže životnost se často měří pouze v v laboratorních podmínkách a při konstantní teplotě. Je zcela možné, že čip LED žárovky může mít klidně životnost až 120 000, nicméně je nepravděpodobné, aby takovou životnost měla celá LED žárovky. Navíc ve chvíli, kdy se LED žárovky namontují na auto, tak se zvyšuje ona zmiňovaná laboratorní teplota často, a proto není jednoduché takové životnosti dosáhnout. 

Porovnání svítivosti obdélník

 

Na LED žárovkách se dočtete nesmyslné hodnoty o počtu lumenů  

Níže si uvedeme příklad LED žárovek, které jsme našli na internetu. Dle prodejce mají tyto LED žárovky celkem 8 čipů, svítivost 12 000 lm celkem, tedy 6 000 lm na jednu žárovku a příkon 20,2W. Dohromady to je tedy 300 lm/W. Taková hodnota je ale téměř nemožná. Je fyzikálně nemožné z 1W elektrické energie, dostat více než 300lm světelného toku. 1W prostě nemá tolik částic, které by mohly být vyzářeny ve formě světla. 300lm/w lze dosáhnout navíc jen za 100% účinnosti. Navíc by to muselo znamenat, že by v takovém případě by LED, ani jiný světelný zdroj, nevytvářel absolutně žádné teplo. Všechna energie by musela být přeměněna na světlo. Ovšem toto je zcela nedosažitelné, protože se jedná o hodnotu ve fyzikální a teoretické rovině. V běžné praxi j je často barva upravena luminoforem, který ubere na svítivosti. LED nemohou být nikdy 100% účinné, hřejí se a s rostoucí teplotou také klesá jejich účinnost. V běžné praxi je maximální hodnota zhruba 200lm/w. 

LED žárovky mají špatné nebo žádné chlazení

Jak jistě už možná víte jedna z nejdůležitějších součástí LED žárovky je deska s plošnými spoji (PCB), která se vyznačuje silným zahříváním, a pokud není správně chlazena, výkon LED žárovky se výrazně zhoršuje. Proto je důležité, aby kvalitní LED žárovky měly vždy své chladiče.

Velký význam má také kvalita použitých dílů, protože kvalitní výrobci LED žárovek montují čipy LED žárovek na desku plošných spojů pomocí speciálních vývodů a tato kombinace lépe odvádí teplo. 

73524-2_led-h7-bila--12v--18led-3smd

Kde sehnat kvalitní LED žárovky?

Pokud jsme vás již dostatečně přesvědčili, že je daleko lepší si připlatit za dražší varianty LED žárovek, mrkněte na naší nabídku, kde naleznete veškeré LED žárovky na téměř všechna vozidla. Všechna naše světla například nehlásí chybová hlášení a neblikají, stejně tak neruší rádio. Prohlédněte si naši nabídku zde. Pokud si nebudete vědět rady s výběrem, klidně se na nás obraťte.

   

Naše světla

Zobrazit vše

Máš nějaký náš produkt? Označ @autavestylu na Instagramu