Jak správně svítit mlhovkami?

Zase ty mlhovky. Kdy je zapnout a kdy je nechat vypnuté?

Svítit či nesvítit – to je, oč tu běží. Alespoň tedy v případě mlhovek. Kdy je zapnout a kdy je naopak jejich použití spíše na škodu?

Z extrému do extrému

Často se stává, že se v praxi můžeme setkat se dvěma extrémy. Prvním jsou řidiči, kteří za snížené viditelnosti svítí pouze denním svícením. V takovém případě je auto hůře viditelné, protože často je osvětlena pouze přední část vozu a zadní část vozu nesvítí vůbec.

Opačným případem jsou ale řidiči, kteří využívají mlhovky ve chvíli, kdy to vůbec není nutné. Ani tato varianta bohužel nepředstavuje vhodné řešení. A tedy nastává otázka, kdy přichází ten správný čas na použití mlhovek?

z2Autor fotografie: Robert Korn

Kdy zapnout? To nám řekne zákon.

O tom, kdy můžeme (či dokonce musíme) zapnout mlhovky, nám říká přímo zákon – konkrétně § 32 zákona 361/2000 Sb., který by měl být všem řidičům dobře známý. V něm se doslova píše, že „přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.“  Zatímco je tedy použití předních mlhovek na uvážení řidiče (samozřejmě dle aktuálního počasí), u zadních je použití jasné – jakmile je mlha, hustě sněží či naopak prší, zadní mlhovky musíme zapnout.

 

Zapnuté mlhovky nejsou vždy plus

Možná vás napadá, jestli by nebylo lepší zapínat mlhovky preventivně. Bohužel však ani tato varianta není správná. Mlhovky (především ty zadní) mají totiž vlastnost, kvůli které se do běžných povětrnostních podmínek nehodí – ostatní řidiče oslňují. K ještě horší situaci pak dochází, pokud je silnice mokrá – světlo se často od mokré vozovky odráží a je daleko intenzivnější. Kromě toho mohou zapnuté zadní mlhovky snižovat viditelnost blinkrů či brzdovek. 

Hlavně používat rozum

Co je tedy lepší? Svítit i v případech, kdy to není třeba, nebo používat jen denní svícení v podmínkách, kdy je výrazně snížena viditelnost? Obě tyto varianty jsou samozřejmě špatné. Základem správného použití mlhovek je vědět, v jakých podmínkách mlhovky použít (což nám říká zákon) a pak sledovat okolní podmínky a hlavně při jízdě používat rozum. Ve chvíli, kdy vidíme na vzdálenost 100 metrů, mlhovky je opravdu vhodné nechat vypnuté. Pokud ale velmi intenzivně sněží, mrholí či je velmi špatná viditelnost, mlhovky můžeme s klidem zapnout. Než mlhovky zapnete, zamyslete se vždy, zda jejich použití opravdu povede ke zvýšení bezpečnosti provozu.

l6 Autor fotografie: Aidan Jarett, Pexels.com

 

Naše světla

Zobrazit vše

Máš nějaký náš produkt? Označ @autavestylu na Instagramu