Mám staré auto a chtěl bych dát ledky, mohu? Nebude to problém?

Možná jste si někdy pokládali otázku, zda je vůbec možné na starší vozidla namontovat LED žárovky. Bude to vůbec svítit tak, jak má? Bude to na starší auto vůbec pasovat? Nebudou oslňovat ostatní řidiče? A jak je to s legislativou? Pokud vás tohle všechno zajímá, pak pro vás dnešní článek bude to pravé ořechové. 

DSC02207-min

V prvé řadě: LED H4 nebo LED H7?

Nejprve je nutné zjistit, jaký typ auto žárovek ve svém voze nyní máte. U starších vozidel často bývá varianta H4, ale není tomu tak vždy. Rozdíl mezi H4 a H7 žárovkami je ten, že žárovky H4 jsou dvouvláknové. Dalším rozdílem je, že H4 mají u patice 3 kontakty, oproti H7, kde se nachází pouze dva. Pokud si ani nyní nejste jisti, zda ve vašem vozidle je typ H4 nebo H7 poznáte to podle světlometu. H4 totiž mají potkávací a dálková světla spojená dohromady. V případě, že zapnate dálková světla a světlo vychází z jedné žárovky, pak se jedná o vozidlo s H4 žárovkami. Pokud však světlo vychází z jiné žárovky, pak se s největší pravděpodobností bude jednat o H7.

Nabídka pro LED H4

Nabídka pro LED H7

Pokud si nejste jisti s výběrem, mrkněte na náš článek, jak vybrat správné LED žárovky.  

Kompatibilita

Pokud již víte, jaký typ auto žárovek máte na vašem voze, nastává nyní otázka, budou vám tam pasovat LED žárovky? V drtivé většině případů ano.  Nezáleží tedy na tom, zda je auto staré či mladé. Veškeré naše LED žárovky jsou totiž konstruovány tak, aby vytvořily přímou náhradu místo klasických vláknov auto žárovek. Nejdůležitější je tedy zvolit spíše vhodný. Pokud si nejste jisti s výběrem, mrkněte na náš článek jak vybrat správné LED žárovky, nebo se na nás obraťte a rádi vám poradíme. 

Porovnání svítivosti obdélník

 

Pro H4 zvolte klidně model V10

Pro starší vozy je tento model to pravé ořechové. Hlavní jeho předností je především obrovský světelný tok 1800 lumenů, obě žárovky dohromady tedy tvoří světelný tok 3600 lumenů. Abyste si udělali představu - obyčejná halogenová žárovka H4 má světelný tok ve výši max. 1500 lumenů. Tato světla tedy oproti halogenové žárovce H4 nabízí vyšší světelný tok, avšak s nepřekonatelnou životností. Na vozidle Škoda Octavia I funguje naprosto skvěle

 

Výhodou LED H4 V10 je také to, že jejich konstrukce je téměř totožná jako u klasických vláknových žárovek, z tohoto důvodu se vám vejdou rozměrově téměř do všech typů světlometů a hlavně mají umístěné čipy ve stejném místě a o stejné velikosti, jako je ohnisko halogenové žárovky, a proto u nich nedochází k oslnění.  

Se systémem hlášeních chyb vemte variantu H4 X10S

Jestli jste už někdy kupovali LED auto žárovky možná se vám stalo, že vám hlásily chybová hlášení. Je to totiž způsobeno tím, že se řídící jednotka vozu domnívá, jakoby v autě žárovka vůbec nebyla, v novějších vozidlech se totiž nachází tzv. can-bus směrnice, která označuje způsob komunikace mezi jednotkami, senzory a čidly v autě. Z tohoto důvodu je nutné, aby každá žárovka na autě dosahovala minimálního odběrového proudu a tady přesně nastává problém. Levnější LED žárovky totiž často nemají tento odpovídající odběr proudu, a protože si auto myslí, že tam žárovka není vůbec, proto vyhodnotí chybové hlášení.  Výhodou modelu LED H4 X10S je ta, že mají odpovídající nutný minimální odběr proudu a chybu hlásit nebudou. Například pro vozidlo VW T5 je tato varianta naprosto dostačující. 

H7? Zkuste klidně LED H7 M2.

Pokud máte typ světel jako na obrázku, můžete rovnou objednat model LED H7 M2 , který lze použít do hlavních světel i u starších vozidel. Výhoda tohoto modelu je, že má umístěné čipy ve stejném místě, jako bývá ohnisko halogenové žárovky, z tohoto důvodu nedochází tedy k oslnění. 

mceclip0-10

 

Co legislativa?

Většina LED žárovek do hlavních světel nemá homologaci pro provoz na pozemních komunikacích. Nicméně je nutné podotknout, že v okolních státech EU (Něměcko, Rakousko) (Aktuálně.cz, 2021) již mají první modely homologaci. Je tedy otázka času, než se tento trend rozšíří i do České republiky. Co se týče STK, tak tam se většinou měří pouze sklon světel, nikoli jejich svítivost, jinými slovy pokud ledky svítí tam, kam mají, máme zkušenost s tím, že na STK proběhlo vždy vše v pořádku, neboť jediné, co se lišilo oproti klasickým žárovkám, byla barva světla. Navíc u nás pořídite i LED žárovky o barevné teplotě 4300K, které simulují barvu klasické halogenové žárovky, a pak je rozdíl skoro nerozpoznatelný. Problémy nastávají spíše v případě použití nekvalitní sady, u které je na první pohled vidět, že oslňuje ostatní řidiče. 

Nastává otázka, kde sehnat kvalitní LED žárovky?

Pokud jste se rozhodli pro vylepšení vzhledu vašeho vozu či zvýšení vaší bezpečnosti na cestách, můžete na naší nabídku, kde naleznete veškeré LED žárovky na téměř všechna vozidla. Všechna naše světla nehlásí chybová hlášení a neblikají, stejně tak neruší rádio. Pokud si nebudete vědět rady s výběrem, klidně se na nás obraťte.

Naše světla

Zobrazit vše

Máš nějaký náš produkt? Označ @autavestylu na Instagramu