Jaké jsou největší rozdíly mezi halogenovými žárovkami a LED žárovkami?

V minulém článku jsme si posvítili na rozdíl mezi LED, xenonovými a laserovými žárovkami. Halogenové žárovky zůstaly tak trochu v pozadí, a proto jim budeme věnovat pozornost právě dnes. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi halogenovými a LED žárovkami? A které z nich představují lepší volbu?

Jiný princip fungování

Asi není třeba zmiňovat, že poměrně zásadní rozdíl můžeme najít už v principu fungování. Halogenové žárovky mají uvnitř wolframové vlákno. Když tímto vláknem prochází elektrický proud, ohřívá se a následně generuje světlo. Halogenové světlo se aktivuje bez blikání nebo nutnosti zahřátí během několika sekund. Naproti tomu u LED diod (stručně řečeno) prochází elektrický proud polovodičem či diodou a tím se produkuje světlo. 

Úspora energie

Pokud se zaměříme na úsporu energie u těchto 2 typů žárovek, na plné čáře zde bude vítězem LED žárovka. Pro produkování stejného množství světla bude potřebovat LED žárovka o celých 85 % méně energie, než tomu bude u žárovky halogenové. Na otázku, která z těchto typů žárovek je úspornější, tak dostaneme poměrně jasnou odpověď.

A co životnost?

Zatímco životnost halogenových žárovek je v průměru 800 hodin, u LED žárovek mluvíme průměrně o 5000 hodinách. Zároveň však můžeme narazit i na modely s opravdu velkou životností – jako příklad můžeme uvést žárovky LED H7 model X11S, které mají životnost neuvěřitelných 50 000 hodin.

Rozdíly v teplotě

Co pak rozhodně stojí za zmínku, je teplota. LED žárovky dosahují při provozu teploty zhruba 100 °C, u halogenových žárovek se může jednat až o čtyřnásobně vyšší teplotu.

Vyšší jas...

LED žárovky ty halogenové trumfnou také v dalším ohledu – jasu. Halogenové žárovky mají nejčastěji barevnou teplotu mezi 3200 K a 5000 K, oproti tomu u LED diod se můžeme běžně setkat i s 6000 K, tedy sněhově bílou barvou. Tato barevná teplota pak představuje stylovější variantu.

 

... i vyšší cena

Asi pro nikoho nebude překvapením, že kvalitní LED žárovky něco stojí – přesněji řečeno, jejich cena je vyšší než cena halogenových žárovek. Zde už pak musíte zvážit sami, zda je pro vás na prvním místě cena, nebo dáte přednost raději lepším vlastnostem. Mějme však na paměti, že jedna kvalitní žárovka s vyšší cenou může představovat v důsledku levnější řešení – není pak totiž nutné neustále měnit žárovky.

Nezapomínejme na montáž

Vše má však své klady i zápory a jinak tomu není ani u svícení. Zatímco halogenové žárovky jsou obecně poměrně jednoduché na instalaci, u LED žárovek může být instalace složitější. Nesmíme také zapomenout na otázku homologace.

Zdroj: Pexels.com

Univerzálnost

Za zmínku také stojí fakt, že halogenová světlo představují nejoblíbenější typ světlometů, a to už téměř 40 let. Jedná se o nejuniverzálnější variantu, která je používána po celém světě.

Teplota

Achillovou patou LED diod je pak teplota. LED žárovky potřebují ke svému provozu více chlazení než ty halogenové.

A co naše LED diody?

Kvalita je pro nás důležitá, proto najdete v naší nabídce jen LED světla prověřených značek. Naše žárovky představují vysoce kvalitní produkty, které neblikají, neruší rádio a ani nehlásí chybová hlášení.

Autor: Tookapic, zdroj: Pexels.com

 

Seznam použitých zdrojů:

POPELY, Rick. LED Vs. Halogen Headlights: What’s the Diff? Www.cars.com [online]. 2020 [cit. 2021-03-12]. Dostupné z: https://www.cars.com/articles/led-vs-halogen-headlights-whats-the-diff-420551/
 
LED vs Halogen: Is LED or Halogen Better? Ledhut.co.uk [online]. 2018 [cit. 2021-03-12]. Dostupné z: https://ledhut.co.uk/blogs/news/led-vs-halogen-is-led-or-halogen-better

 

Tyler, LED vs Halogen Headlights: Which is Better? Bestheadlightbulbs.com [online]. 2018 [cit. 2021-03-12]. Dostupné z: https://bestheadlightbulbs.com/led-vs-halogen-headlights/

 

Halogen vs. LED vs. HID vs. Laser — Which Is Better? Blog.theretrofitsource.com [online]. [cit. 2021-03-12]. Dostupné z: https://blog.theretrofitsource.com/halogen-vs-led-vs-hid-vs-laser

 

SAMARDZIJA, Emma. Headlights: Halogen vs. Xenon vs. LED vs. Laser vs. Conversion Kits. Powerbulbs.com [online]. 2020 [cit. 2021-03-12]. Dostupné z: https://www.powerbulbs.com/eu/blog/2016/03/headlights-halogen-xenon-led-laser-conversion-kits
 
GABOR, Sergiu. 50W LED vs HALOGEN - Endurance & light output test - Bevinsee H7 VC Cooling [online]. 2020 [cit. 2021-03-12]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=L6NBL4xIPJg
 
 

 

Naše světla

Zobrazit vše

Máš nějaký náš produkt? Označ @autavestylu na Instagramu