Světelný hazard na cestách. Řidiči s neseřízenými světly

To si takhle jedete v noci a oslní vás protijedoucí vozidlo. Vy na něj bliknete, ale ono svítí špatně stále dál. Čím to je? Právě proti vám projel řidič s neseřízenými světly. Nesprávně seřízená světla mohou v krajním případě způsobit i dopravní nehodu. Proto je jejich správné seřízení nezbytným prvkem, který je kontrolován při každé technické kontrole.  U světel se totiž často se potkávají dva protichůdné požadavky: osvětlit dostatečně co největší část vozovky, ale zároveň neoslnit ostatní účastníky provozu. Správně seřízené světlomety by měly maximum světla vrhat do vzdálenosti 40 m před automobilem. Světelný kužel by pak měl soustřeďovat světlo 75 až 100 m před vozidlo, Na špatné seřízení světel může mít vliv také mechanické poškození světlometů, jejich stáří nebo špatně namontovaná žárovka. 

1_0x0_790x520_0x520_headlight-dazzle-too-bright

Jak mohu světla seřídit?

Světla můžete běžnou kontrolou seřídit i vy. Je však nutné mít na paměti, že z výroby jsou světla seřizována tak, aby vůz nebyl nijak naložený a nijak zatížený. Pokud máte v zavazadlovém prostoru těžší předměty, je třeba je vyndat. Dále je také nutné myslet na to, že seřízení by mělo probíhat na rovném povrchu, např. na rovné podlaze proti zdi. Začněte tím, že si na zeď udělejte tužkou čáru ve výšce odpovídající dolní hraně světel a nyní rozsviťte světla. Paprsek by měl dosahovat asi 5 centimetrů pod čáru. Nyní je potřeba otevřít kapotu. Jakmile je otevřena, zkuste najít u každého světla otvor pomocí, kterého se světla seřizují, tak aby vyzařované světlo odpovídalo nakresléne čáře. U většiny automobilů vám k seřízení postačí imbus.  

Simple Ways to Replace a Headlight Adjustment Screw

 

Nejde to? Nechte to na servis.

Pokud vám domácí seřízení světel nestačí, může být nezbytné navštívit odborný servis. V každém lepším servisu totiž mají přístroj regloskop, který se používá na nastavování sklonu světel. Jedná se o zařízení, na kterém se zcela přesně zobrazuje obraz světla. Často tento přístroj naleznete i na stanicích technické kontroly. 

Vybírejte kvalitní žárovky

V rámci zvýšení bezpečnosti používejte pouze žárovky osvědčených výrobců, pamatujte, že nižší cena nutně neznamená kvalitu, ale často je lepší si za kvalitnější varianty připlatit.  Pravidelně kontrolujte také všechny žárovky na vašem voze, jako jsou blinkry, brzdové žárovky, parkovací či couvací. Všechny naše světla například nehlásí chybová hlášení a neblikají, stejně tak neruší rádio. Prohlédněte si naši nabídku zde.

 

Porovnání svítivosti obdélník

 

 

Naše světla

Zobrazit vše

Máš nějaký náš produkt? Označ @autavestylu na Instagramu