Je možné se LED žárovek dotýkat rukama?

Při výměně žárovky nesmíme na skleněnou část nikdy sahat rukama. Taky vám tato věta učitele autoškoly zůstala v paměti? Možná i váš učitel (či snad učitelka?) držel při té příležitosti v ruce halogenovou autožárovku, s jejíž pomocí vám celou záležitost vysvětloval. Ale počkat! Platí toto pravidlo u všech žárovek? A je tedy možné dotýkat se LED žárovek rukama?

V čem tkví problém?

Ačkoli to pro většinu nebude žádná nová informace, pojďme si na úvod říci, v čem tkví problém doteků u halogenových žárovek.

Tyto jsou vyrobeny ze skla, které je navrženo tak, aby odolalo vyšším teplotám. Uvnitř se pak nachází uhlíkové vlákno. Aby se žárovka rozsvítila, je třeba, aby bylo elektrickým proudem toto vlákno zahřáto. A tento proces logicky zahrnuje také tvorbu velkého množství tepla.

 

 

Když se pak skleněné části dotkneme, zůstane na povrchu stopa přírodních solí a olejů, které máme přirozeně na pokožce. Olej ale ale bohužel skvělý vodič – pokud je tedy žárovka zapnutá, začne uhlíkové vlákno zahřívat olejové otisky. To může vést k tomu, že se žárovka nafoukne a následně může prasknout. A bublina pak může může způsobit pěknou paseku.

       

Platí totéž i u LED žárovek?

Výměna halogenové žárovky tak může mnohé (především ty méně zkušené) docela potrápit. Naštěstí u LED žárovek doteky vůbec řešit nemusíte – dotek LED žárovkám totiž neublíží. Čím je to způsobeno? Jak asi tušíte, vše spočívá v principu fungování. LED žárovky totiž nemají žádné uhlíkové vlákno. Světlo je vydáváno díky elektroluminiscenci, kdy se setkávají kladně nabité elektrony se záporně nabitými elektronovými otvory. Při tomto procesu sice vzniká teplo, jedná se však o výrazně nižší míru. Rozdíl v teplotě je také jedním z hlavních rozdílů, který odlišuje LED žárovky od těch halogenových. Zatímco LED žárovky dosahují při provozu teploty zhruba 100 °C, u žárovek halogenových se může jednat až o teplotu 400 °C.

Díky tomu nejsou mastné otisky prstů problémem – LED žárovky se neohřívají na takovou teplotu, aby došlo k zahřátí olejových otisků a vytvoření slabého místa na žárovce.

Hlavně s rozumem

Už tedy víme, že pokud se LED žárovky před montáží dotkneme, nemusí to znamenat vůbec žádný problém. Zároveň je však třeba zmínit, že i LED žárovek bychom se měli dotýkat s rozumem. Pokud se jich budeme dotýkat příliš, případně na ně budeme sahat se špinavýma rukama, můžeme na žárovku přenést nečistoty, které pak mohou být příčinou vzplanutí.

 

Použité zdroje:

Eugen. Can You Touch LED Bulbs With Your Hands? [online]. 2020 [cit. 2021-03-26]. Dostupné z: https://ledlightinginfo.com/touch-led-bulbs-with-hands
 
IS IT TRUE YOU SHOULD NOT TOUCH HALOGEN CAPSULE BULBS WITH YOUR FINGERS? [online]. 2020 [cit. 2021-03-26]. Dostupné z: https://www.lightingcompany.co.uk/is-it-true-you-should-not-touch-halogen-capsule-bulbs-with-your-fingers-i98
 
10 mýtů o svícení: Smí se na úsporné žárovky sahat? [online]. 2012 [cit. 2021-03-26]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/klasicke-versus-usporne-zarovky.A120118_160219_moje-penize_nev

 

 

Naše světla

Zobrazit vše

Máš nějaký náš produkt? Označ @autavestylu na Instagramu