Výhody a nevýhody LED žárovek do auta – vyhodí vás s nimi na technické?

  

Dovedete si představit život potmě? Asi těžko. A na silnicích to platí obzvlášť. Osvětlení vozidel hraje roli v bezpečnosti silničního provozu a výrobci se předbíhají ve vývoji technologií. Jednou z nich jsou LED žárovky do auta. Doma s nimi svítíme běžně, jak si ale stojí na silnicích?

Kolem LED žárovek panuje mnoho polopravd. Někteří řidiči na ně nedají dopustit a jiní se jich štítí jako čert kříže. Pravda je někde uprostřed. LED žárovky do auta mají svoje výhody a nevýhody, které shrneme ve článku.

 

Co mají řidiči na výběr?

 

Jaké způsoby svícení na silnicích vůbec používáme? Nejčastější typ osvětlení jsou xenony. Zajistí prémiový vzhled a svítí jasněji než halogeny.

Zastaralejší technologii představují halogenová světla. Ta fungují jako klasické žárovky v domácnosti – uvnitř baňky se nažhaví vlákno, které svítí do okolí.

Posledním módním výstřelkem jsou laserová světla. Vyzařují silný paprsek a spotřebují minimum energie. Při svícení ale produkují hodně tepla, a tak vyžadují aktivní chlazení.

Ideální variantou jsou proto LED žárovky do auta. Vydrží dlouho, neopotřebují se a s chlazením jsou na tom lépe než lasery.

 

ast_1_new

 

Jak funguje LED žárovka do auta?

 

LED žárovka při svícení využívá tzv. elektroluminescence – převádí elektřinu na světlo. Diody fungují díky dvouvrstvým polovodičům – po zapojení do elektřiny se elektrony z jedné vrstvy přesunou na druhou a přebytečnou energii transformují do světla.

Na rozdíl od xenonů nebo halogenových žárovek zde vzniká méně tepla. To má za následek, že LED žárovky potřebují nižší příkon, a tedy méně energie. Zejména v předních světlometech ale i tak potřebují LED žárovky aktivní chlazení.

 

Výdrž především

 

Jaké tedy mají LED žárovky do auta výhody? Oproti ostatním technologiím je to jejich výdrž. LED žárovka X111S vydrží při optimálních podmínkách až 50 000 hodin. To je přes pět a půl roku svícení v kuse!

Průměrný český řidič přitom najezdí v autě přibližně 10 až 15 hodin týdně. Co to znamená pro řidiče? Méně častá výměna, která zejména nových vozů znamená cestu do autoservisu a náklady navíc.

Jen pro představu – nejlepší xenonové žárovky vydrží zhruba 1500 hodin a halogeny jsou na tom ještě hůře. Některé žárovky s vlákny řidiči mění přibližně i po méně než 500 hodinách svícení.

Životnost žárovek v autě ovlivňuje ještě jedna věc, a to jsou otřesy. Každý čas od času vybereme nějaký ten výmol. Auto LED žárovky v sobě ale nemají části náchylné na otřesy a proto vám vydrží déle.

 

nově v prodeji X11S

 

Okamžitě v plném výkonu

 

Mezi nevýhody halogenů a xenonů spousta řidičů řadí reakční dobu. Oproti nim svítí LED žárovky rychleji a hned, protože jejich reakční doba činí přibližně 50 ms.

Opět si říkáte, co to pro vás znamená? Díky LED žárovce v brzdovém světle se řidič za vámi o změně rychlosti dozví dříve. Rychlou reakční dobu oceníte také u couvání, kdy se žárovka rozsvítí rychleji a nezpomalí manévrování.

 

 

Šetříte prostředí kolem vás

 

LED žárovky na rozdíl od jiných typů neobsahují toxické látky jako olovo, rtuť nebo wolfram. Jejich likvidace je díky tomu snadnější a nezatěžuje životní prostředí.

Jak jsme zmínili výše, LED žárovky do auta svítí déle. To s sebou přináší méně častou výměnu a menší ekologickou stopu. Žárovek je zkrátka potřeba méně.

LED žárovky také nevyzařují UV paprsky. Právě proto se tento typ osvětlení používá v muzeích a galeriích u exponátů citlivých na UV záření. Jako řidič to nejspíš neoceníte, třeba se vám ale tato informace bude někdy hodit.

 

Zaplatíte více

 

A jaké jsou tedy nevýhody LED žárovek do auta? Na první pohled vás zarazí vyšší cena. Halogeny stojí pár stovek, za xenonová světla zaplatíte do 1500 Kč. Kvalitní LED žárovky ale vyjde i na 3000 Kč.

Má to ale háček. Už jsme si vysvětlili, že LED žárovky vám vydrží mnohem déle. Za pár H7 LED žárovek X12 sice zaplatíte přes 3000 Kč. V optimálních podmínkách ale svítí přes 60 000 hodin. S pár stovkami hodin u halogenů je tak cena nesrovnatelná.

48463-1

 

Pozor na technickou

 

Dalším z problémů LED žárovek je homologace. Podle zákona totiž žárovky bez homologace na silnici nepatří. A technicky vzato žádné LED žárovky nemají platnou homologaci. Jediné legální umístění LED žárovek je nad SPZ a v interiéru.

Co to znamená pro řidiče? Někteří tvrdí, že nic. Pokud nekoupíte žárovky s extrémní svítivostí, policisté je při kontrole neřeší. Na STK většinou kontrolují seřízení světel, nikoliv svítivost.

Existuje ale výjimka, kdy s LEDkami jezdíte legálně. Týká se to vozů, které mají LED žárovky již z výroby. To se ale netýká předních světlometů a najdete je maximálně v brzdách a zpátečce.

Pokud se rozhodnete pro pořízení žárovek, kupujte LEDky s rozumnou svítivostí. Neoslníte tak protijedoucí řidiče, předejdete problémům na STK a policejní kontroly proběhnou hladce.

Můžu se spolehnout, že máte kvalitní LED žárovky?

Pokud jste se rozhodli pro vylepšení vzhledu vašeho vozu či zvýšení vaší bezpečnosti na cestách, mrkněte na naší nabídku, u nás naleznete LED žárovky na téměř všechna vozidla. Všechna naše světla nehlásí chybová hlášení a neblikají, stejně tak neruší rádio. Navíc veškeré naše produkty, které nabízíme, jsme dlouhodobě testovali, než jsme je začali nabízet. Máme produkty, které tu nikdo jiný nemá a hlavně produkty, které dělají přesně to, co dělat mají. U našich LED navíc deklarujeme velmi vysokou životnost a hlavně funkčnost.  Pokud si nebudete s čímkoliv vědět rady, klidně se na nás obraťte.

Poslední tip redakce na závěr

 

Představili jsme si výhody a nevýhody LED žárovek do auta. Na konec pro vás máme ale ještě jeden tip.

Nezapomeňte na to, že žárovka tvoří pouze část osvětlení. Velký vliv na kvalitu světla mají světlomet a parabola.

Pokud si pořídíte kvalitní LED žárovky a nevyčistíte si světlomety, vyhodíte peníze z okna. To samé platí o špinavé parabole, která špatně odráží světlo. LED žárovky v takových světlech nefungují na 100 procent.

Při nákupu se také vyhněte čínským výrobcům a přeprodejcům. Vybírejte pouze takové prodejce, kteří nabízejí prověřené značky LED žárovek do auta. Získáte tak jistotu záruky a spolehlivého servisu.

 

Naše světla

Zobrazit vše

Máš nějaký náš produkt? Označ @autavestylu na Instagramu